Profesjonalny rekruter – cechy dobrego rekrutera

Dzisiejszy zawód rekrutera to efekt przeobrażeń ekonomicznych, które dokonały się na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Nie jesteśmy, jako społeczność XXI wieku, prekursorami tej branży, gdyż już w starożytności zamożni obywatele zatrudniali osoby odpowiedzialne za znalezienie odpowiednich kandydatów np. do służby. Jednakże począwszy od XIX wieku, kiedy to gospodarka i przemysł wyraźnie zaczęły się rozwijać, zaistniała potrzeba zarządzania zasobami ludzkimi i tak XX i XXI wieku wykształcił się niezależny zawód- rekruter. Tyle w skrócie o historii tego stanowiska. Kim jest współczesny rekruter? Za co jest odpowiedzialny? Jakie są cechy dobrego rekrutera? Postaramy się dziś odpowiedzieć na te pytania.

Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kim jest rekruter? 
  • jaki powinien być rekruter?
  • rekruter it- zawód przyszłości?
  • jak zostać rekruterem?

Rekruter- kto to?

Co robi rekruter? Praca rekrutera wydaje się wielu ludziom łatwa, przyjemna i niewymagająca. Tymczasem rekruter to specjalista odpowiedzialny za rekrutację, niezastąpiony profesjonalista, w którego rękach jest pozyskiwanie, selekcja i zatrudnianie pracowników w firmie. Jego głównym celem jest znalezienie odpowiednich kandydatów, którzy pasują do wymagań i organizacji firmy a także dbanie o jej wizerunek.

Jaki jest dobry rekruter?

Jaki powinien być dobry rekruter? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najczęściej rekruterami zostają absolwenci następujących kierunków: zarządzania zasobami ludzkimi, administracji jak również psychologii czy socjologii. Dobrze, by znali podstawy prawa pracy. Jednak dyplom ukończenia jednego z wyżej wymienionych kierunków jest jedynie podstawą. Żeby zostać rekruterem, musisz bardzo dobrze znać branżę, w której będzie prowadzony proces rekrutacyjny. Oprócz wiedzy branżowej liczą się również pewne określone cechy. Jakie są najbardziej pożądane cechy rekrutera? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Zdolności interpersonalne rekrutera

Ciekawość poznawania ludzi, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, swoboda w prowadzeniu konwersacji, gotowość do słuchania i cierpliwość- to niezbędne minimum, które przyda się przyszłym rekruterom. Te cechy zapewniają realną możliwość poznania kandydata.

Wszystko na swoim miejscu, czyli dobra organizacja

Oprócz rozmów, w zakresie obowiązków rekrutera jest również czuwanie nad skompletowaniem dokumentacji. Niezbędne w tym zakresie będą: staranność, dokładność i odpowiednie planowanie w czasie. Dobry rekruter musi z wyprzedzeniem przewidzieć to, co może się wydarzyć. Z jednej strony trzeba spełniać wymogi terminowości, z drugiej zaś, w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, elastycznie dopasować się.

Dostępność

Dobry rekruter w procesie rekrutacji powinien być dyspozycyjny- odbierać telefony, odpisywać na wiadomości kandydata możliwie jak najszybciej, a w sytuacji urlopu lub choroby- ustawić automatyczną wiadomość informującą o tym oraz o czasie nieobecności.

Poszerzanie horyzontów 

Praca rekrutera wymaga ciągłego rozwoju w związku z dynamicznie rozwijającym się rynkiem pracy. Procesy rekrutacyjne ulegają zmianom, pojawiają się nowe- skuteczniejsze metody oceny kandydatów, powstają nowe miejsca pracy. W związku z tym rekruter musi posługiwać się nowymi technikami i narzędziami rekrutacyjnymi.

Praca pod presją czasu

Choć rekrutacja to często dość długi proces, to w tej branży odporność na stres i umiejętność szybkiego reagowania to chleb powszedni. Często bywa tak, że jednocześnie prowadzonych jest kilka procesów, które wymagają odmiennego podejścia i różnych narzędzi. 

IT rekruter- praca

Ewolucja technologiczna sprawiła, że znaczna część biznesowych przedsięwzięć korzysta z Internetu jako głównego kanału sprzedaży czy komunikacji: handel, bankowość, rozrywka, edukacja czy praca zdalna. Wygoda i dostępność tego środka komunikacji doprowadziła do wzrostu zapotrzebowania na specjalistów w branży IT. W związku z tym na brak zajęcia nie może narzekać rekruter IT.

IT rekruter- kto to?

Przyjrzyjmy się nieco bliżej pracy rekrutera IT. Wśród specjalistów z branży rekrutacyjnej, szczególnie praca rekruterów IT jest niezwykle wymagająca z uwagi na konieczność posiadania wiedzy związanej z ciągle zmieniającymi się technologiami informatycznymi. Jakie cechy powinien posiadać skuteczny rekruter IT?  Przede wszystkim powinien wykazać się znajomością i posługiwaniem się technologiami informatycznymi– nie sposób rekrutować kogoś do branży IT, samemu nie mając o niej pojęcia, szczególnie teraz, gdy do wiedzy na temat programowania, analizy danych, sieci komputerowych, bezpieczeństwa w sieci dołączyło potężne narzędzie- sztuczna inteligencja. To bardzo wymagająca praca. Rekruter IT nigdy nie przestaje się uczyć. 

Czym jeszcze powinien charakteryzować się rekruter IT? Praca na tym stanowisku to również budowanie sieci kontaktów z profesjonalistami z branży. Takie działanie umożliwia szybkie pozyskiwanie potencjalnych kandydatów i znacząco skraca proces rekrutacyjny.

Jak zostać rekruterem?

Jeśli chcesz pracować jako rekruter, czujesz, że posiadasz wymagane zdolności interpersonalne, to podpowiemy Ci, co zrobić, by przygotować się do tego zawodu:

  • kształć się- zarządzanie zasobami ludzkimi, psychologia czy socjologia to kierunki studiów, które otworzą Ci drogę do pracy rekrutera; uczestnicz w kursach, dużo czytaj. 
  • poznawaj ludzi- tych z branży HR, ale też z innych specjalizacji
  • zdobywaj doświadczenie- najlepszym sposobem poznania rynku jest rozpoczęcie praktyk lub stażu w agencji rekrutacyjnej. 

Co możesz zyskać, pracując jako rekruter? Praca w tej branży jest niezwykle ciekawa, daje sporo satysfakcji, zapewnia ciągły rozwój i aktywność na rynku pracy.

Rekruter- zawód przyszłości?

Na to pytanie odpowiadamy- zdecydowanie tak. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów w sektorze technologicznym, rośnie potrzeba poszukiwania konkretnych talentów. I to właśnie jest zadanie dla rekruterów. Firmy specjalizujące się w konkretnych usługach wolą powierzyć rekrutację profesjonalistom, by pracownik, którego potrzebują, był jak najlepiej dopasowany do profilu firmy. 

Hanna Korzeniowska
Mój profil na Instagramie Mój profil na Linkedin