Zmiana pracy bez stresu
Zmiana pracy to jedno z tych życiowych wydarzeń, które budzi skrajne emocje. Z jednej strony towarzyszy jej radość […]
Jak powiada przysłowie- kto pyta, nie błądzi. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Dziś przychodzimy z poradą zarówno dla przyszłych pracowników jak i dla pracodawców. Rozmowa o pracę to nie przesłuchanie, na którym kandydat ma posłusznie odpowiedzieć na szereg pytań. Jak sama nazwa wskazuje- rozmowa kwalifikacyjna- dialog, z założenia ma przynieść obustronną korzyść. Zadawanie pytań przez kandydata to nie tyle jego prawo, co niepowtarzalna okazja do stworzenia sobie bardzo dobrych warunków pracy i zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Dla pracodawcy- sposób na wyłonienie poszukiwanego pracownika i poznanie go. Podpowiemy, o co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rozmowa o pracę to z pewnością najważniejszy etap rekrutacji. Wybrany kandydat osobiście spotyka się ze swoim potencjalnym pracodawcą. To wtedy jest okazja do oceny umiejętności interpersonalnych, weryfikacji kompetencji zawodowych czy referencji, a przede wszystkim do zadawania pytań przez obydwie strony. Zastanawiając się nad tym, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz pamiętać- jako przyszły pracownik, że może być to jedyna szansa na dobre zaprezentowanie się, bądź jako pracodawca- na poznanie kandydata jako przyszłego pracownika.
Jakie pytania można zadać na rozmowie kwalifikacyjnej kandydatowi? Istnieje kilka obszarów, w obrębie których może przebiegać rozmowa kwalifikacyjna. Pytania, które z naszego punktu widzenia wydają się istotne powinny dotyczyć: motywacji, wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego, oczekiwań i dyspozycyjności. Pytania zadane kandydatowi powinny dać Ci odpowiedź, czy dany kandydat będzie członkiem Twojego zespołu.
Jeśli nie jesteś pewien, jakie pytania można zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, skorzystaj z tych, które przygotowaliśmy:
Pytania miękkie to pytania, które nie dotyczą umiejętności technicznych czy wiedzy zawodowej kandydata. Ich celem jest raczej zrozumienie osobowości, motywacji oraz umiejętności interpersonalnych kandydata. Służą rozeznaniu, czy dany kandydat wpisuje się w kulturę organizacyjną firmy. Pytaniem, które otworzy ten blok pytań, jest prośba o przedstawienie się- swojej kariery zawodowej, osiągnięć i zainteresowań. Innymi pytaniami miękkimi są pytania o:
Zadawanie pytań przez przyszłego pracownika jest mile widziane. To dowód na to, że jesteś prawdziwie zainteresowany pracą i potrafisz przejmować inicjatywę.
Przyszli pracownicy często zastanawiają się, o co pytać na rozmowie o pracę, o co zapytac rekrutera. Jeśli zastanawiasz się, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, podpowiemy Ci, jak się do tego przygotować.
stanowiska pracy:
zespołu:
warunków zatrudnienia i rozwoju:
To tylko przykłady tego, o co można zapytać pracodawcę na rozmowie. Jeśli te zaproponowane pytania na rozmowę o pracę nie dadzą Ci pełnej wiedzy, którą chciałbyś mieć o swoim przyszłym miejscu pracy, przygotuj dodatkowe. Warto wykorzystać możliwości, jakie daje rozmowa kwalifikacyjna. Pytania dają okazję do podjęcia decyzji odnośnie tego, czy to konkretne miejsce pracy jest dla Ciebie odpowiednie. Szczególnie, gdy jednocześnie jesteś w trakcie kilku różnych rozmów, szczegółowa wiedza o firmie może pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania zawodowego.