Jak powinien wyglądać dobry opis stanowiska?
Realia współczesnego rynku pracy domagają się konkretów. Zarówno potencjalny pracownik jak i pracodawca mają swoje oczekiwania. Dziś wyjaśnimy, […]
Czy praca na pełnych obrotach, po 10- 12 godzin na dobę to wciąż norma, którą akceptujemy bez mrugnięcia okiem? Pokolenie, które pamięta jeszcze poprzedni ustrój, nie wyobraża sobie, by mogło być inaczej. Dla nich “uczciwa” praca to praca na pełnych obrotach przez całe życie, w weekendy i po godzinach. Czy dalej tak jest? A może jednak coś się zmieniło? Współcześni młodzi ludzie doceniają wartość rodziny i wolnego czasu. Chcą mieć możliwość rozwijania swoich pasji, cieszenia się życiem. Tę potrzebę uwzględniają coraz częściej pracodawcy, którzy dostrzegają zależność między wydajnością pracownika a jego samopoczuciem. Czy to jest możliwe, by pracodawcy zależało na dobrostanie swojego pracownika? Spróbujemy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dziś nie wyobrażamy sobie pracy w warunkach, które były powszechne jeszcze w XIX wieku w trakcie trwania rewolucji przemysłowej. Od tego czasu wiele się zmieniło dzięki zaangażowaniu organizacji związkowych i aktywistów walczących o prawa pracownicze. Jednak jeszcze przełom XX i XXi wieku to okres niezbyt łatwy dla pracownika. Obecnie, na skutek wielu przemian: społecznych (wzrost świadomości społecznej, wiedza z zakresu psychologii) i technologicznych (rozwój komunikacji mobilnej) dostrzegamy, że można zarówno dobrze i sumiennie wykonywać swoje obowiązki jak i cieszyć się życiem.
Bardzo często idea work – life balance jest błędnie rozumiana jako 8 godzinny dzień pracy bez nadgodzin z późniejszym wyłączeniem się ze zobowiązań zawodowych. Choć wielu pracowników może pozwolić sobie na pracę w takim schemacie, to idea work – life balance polega na zupełnie innym podejściu.
Idea work life balance po polsku oznacza równowagę między pracą a życiem prywatnym. Polega na pogodzeniu obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. Skąd takie podejście? Jego istotą jest przekonanie, że życie zawodowe i osobiste jest równie ważne. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy zaczynają doceniać ideę work life balance. Od kiedy jest znana? Zyskała na popularności w ostatnich kilkudziesięciu latach, w miarę jak zmieniały się trendy w miejscu pracy i życiu społecznym. Z pewnością wpływ na możliwość jej wprowadzenia miały: względna stabilizacja społeczna i polityczna oraz nieustanny rozwój społeczno – technologiczny.
Zastanawiasz się, jak w praktyce mogłaby funkcjonować u Ciebie w firmie idea life work balance? Pokażemy Ci, że wprowadzenie work – life balance nie jest takie trudne i może przynieść szereg pozytywnych skutków. Skorzystaj z naszych propozycji:
Wszystko to, co napisaliśmy o life work balance brzmi dość przyjemnie. Prawda? A teraz pytanie: co z tych działań wyniesie pracodawca? Czy to tylko jednostronna korzyść? Absolutnie nie! Poniżej prezentujemy korzyści, jakie mogą pojawić się w wyniku wprowadzenia do polityki swojej formy idei work- life balance:
Idea równowagi między pracą a życiem prywatnym brzmi interesująco i atrakcyjnie, jednakże jeśli chcesz tak pracować, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie o to, czy wiesz jakie są Twoje potrzeby – zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Najważniejsze jest, abyś potrafił ustalić jasne granice między pracą a życiem osobistym. Dobra organizacja to podstawa. Musisz także pamiętać, że praca na własnych zasadach może być niekiedy stresująca, a więc warto abyś znalazł zdrowe mechanizmy radzenia sobie z presją.
Z tego, co dotychczas napisaliśmy wynika, że work life balance to fantastyczne rozwiązanie, szczególnie dla pracowników. Jednakże są sytuacje, okoliczności, środowiska pracy oraz zawody, w których ta koncepcja nie będzie korzystnym rozwiązaniem. W poniższych sytuacjach będzie trudno osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym: