Dział HR – dlaczego jest ważny?

Dziś już chyba nikt nie zastanawia się, słysząc HR – co to znaczy? Skrót HR jest charakterystyczny dla języka biznesowego i korporacyjnego. Łatwo zapamiętać to krótkie słowo pochodzące z języka angielskiego. Jest bardzo popularne i powszechnie stosowane dla określenia zarządzania zasobami ludzkimi w firmach na całym świecie. Popularność tego skrótu zawdzięczamy jego prostocie i klarowności. Czym zajmuje się dział HR? Postaramy się przybliżyć, co to jest HR i i czym zajmuje się HR.

Three Woman Sitting on White Chair in Front of Table
Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co oznacza skrót HR?
 • human resources – co to?
 • co to jest HR?
 • HR – czym się zajmuje?
 • dział HR – czy jest potrzebny w każdej firmie?

HR – co to?

Skrót HR oznacza zarządzanie zasobami ludzkimi (human resources management). Zadania, które dziś wykonuje dział HR wykonywane były kiedyś przez inne działy w firmie – dział kadr lub dział personalny. Dział zasobów ludzkich stanowi pewnego rodzaju łącznik między zarządem firmy a jej pracownikami. Dział HR nie ma jednak wpływu na strategię biznesową firmy. Czym zatem zajmuje się HR? W obszarze zadań powierzonych działowi HR znajduje się szeroko pojęta opieka nad funkcjonowaniem pracowników w firmie. 

HR – czym się zajmuje?

Skoro wiesz już, co to jest HR, przyszła pora na przedstawienie, czym zajmuje się HR.

Bardzo często to, co robi HR, kojarzy się z rekrutacją nowych pracowników i obsługą dokumentów. Jednakże to nie jedyne zadania, za które odpowiedzialny jest dział HR. Czym zajmuje się oprócz tego? Dział HR to tak naprawdę serce firmy, które kształtuje kulturę organizacyjną, rozwija pracowników i zarządza relacjami między pracownikami a firmą. Pozostałe działy w firmie nie koncentrują swojej uwagi na pracowniku tak, jak robi to dział HR. Dział HR tworzą wszechstronni pracownicy o wysokich umiejętnościach interpersonalnych. To właśnie dzięki pracownikom tego działu komunikacja wewnątrz firmy jest pomyślna, sprawy prawne są dopięte na ostatni guzik, a pracownicy stanowią zgrany i zmotywowany zespół.

Jeszcze całkiem niedawno dział personalny odpowiedzialny był głównie za prowadzenie procesu rekrutacji. Czym jest HR obecnie? Struktura działu HR może być uzależniona od kilku czynników: wielkości firmy, branży, specyfiki.

Poszczególne sukcesy firmy bardzo często przypisuje się menedżerom, zarządowi, czy handlowcom. Pamiętajmy jednak, że gdyby nie pracownicy działu HR, nie byłoby w firmie talentów przygotowanych do pracy. Za sukcesem całej firmy stoi praca w HR. Na czym polega? Wyodrębniliśmy najczęściej wystepujace obszary HR:

 • Przeprowadzanie procesu rekrutacji w celu znalezienia najlepiej dopasowanych kandydatów do wymagań organizacji.
 • Wdrożenie nowego pracownika do firmy, które może trwać nawet kilka tygodni. Jest to ważny czas. Właściwe wprowadzenie pracownika w arkana jego obowiązków zaprocentuje skutecznością i efektywnością. 
 • Ewaluacja pracowników: pracownik musi wcześniej znać kryteria oceny (co, kiedy, w jakim czasie ma zrobić). Wyniki takiej ewaluacji powinny być przedyskutowane zarówno z szefostwem jak i z pracownikiem. Taka ocena pozwala również zaplanować indywidualną ścieżkę rozwoju.
 • Planowanie szkoleń, które pozwalają na zarządzanie talentami w firmie. Szkolenia podnoszą prestiż firmy, motywują pracownika do działania, podnosząc jego kwalifikacje.
 • Tworzenie dobrej atmosfery, która sprzyja budowaniu pozytywnych relacji a pozwala uniknąć sytuacji konfliktowych.
 • Motywowanie pracowników: to niezwykle ważne narzędzie. Pozwala uniknąć rotacji zatrudnionych, buduje zaufanie i dobre samopoczucie pracowników. Pochwała jest ważna, ale należy pamiętać, że nic tak nie motywuje pracownika jak premie, programy uznania czy nagrody za osiągnięcia.
 • Wypracowanie kultury organizacji: dlaczego jest to tak ważne? Z uwagi na to, że każdy nowy pracownik wchodzi do firmy ze swoim bagażem doświadczeń, uczuć, wartości, priorytetów, zainteresowań, zachodzi potrzeba zapanowania nad tymi różnicami.
 • Dbanie o dobry wizerunek firmy: to zadanie dokonuje się jakby samoistnie, jeśli tylko poprzednie zadania są wykonywane z zaangażowaniem i sumiennością. Przykładowo: udzielając informacji zwrotnej kandydatowi, który nie przeszedł kolejnego etapu rekrutacyjnego, firma daje świadectwo wysokiej kultury osobistej, słowności i dobrej organizacji.

Czy każda firma potrzebuje działu HR?

Masz jakiś pomysł na biznes, dopiero zaczynasz i zastanawiasz się, czy w Twojej firmie powinien się znaleźć dział HR? Wydaje Ci się, że profesjonalna usługa czy produkt powinna spełniać również standardy dotyczące organizacji firmy? Powszechność tego stanowiska pracy może sugerować, że każda firma powinna mieć dział HR. Jednakże z naszego punktu widzenia nie jest to oczywiste. Jest kilka czynników, które warto rozważyć, podejmując decyzję o posiadaniu działu HR. Rozważ swoją sytuację, analizując poniższe aspekty:

 • Rozmiar firmy: jeśli Twoją firmę tworzy wielu pracowników, organizacja HR wydaje się być uzasadniona. To, czym zajmuje się dział HR, pomoże Ci rozwijać się w swojej branży, zwiększać zatrudnienie i rozszerzać swoją działalność. Możesz też przekonać się, że delegowanie zadań może być rozwojowe dla firmy, a Ty nie będziesz czuć obciążenia związanego z odpowiedzialnością za wiele różnorodnych zadań. Jeśli natomiast Twoja firma jest mała albo dopiero ją rozkręcasz, funkcję działu HR możesz z powodzeniem pełnić sam bądź powierzyć je menadżerowi.
 • Wymagania związane z organizacją: jeśli zależy Ci na kształtowaniu kultury organizacyjnej i zaangażowaniu pracowników, z pewnością będziesz potrzebować działu HR, aby utrzymywać pozytywną atmosferę w miejscu pracy.
 • Potrzeba profesjonalnego zarządzania talentami: jeśli Twoja firma ukierunkowana jest na pozyskiwanie, rozwijanie i utrzymywać najlepszych pracowników, może się okazać, że dział HR będzie niezbędny do osiągnięcia tych celów.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie zamierzasz utworzyć w swojej firmie działu HR, możesz korzystać z usług zewnętrznych specjalistów HR, aby zadbać o swoje potrzeby związane z personelem. To rozwiązanie zdecydowanie mniej obciążające budżet. Ostateczna decyzja o posiadaniu działu HR zależy od indywidualnej sytuacji każdej firmy.

Hanna Korzeniowska
Mój profil na Instagramie Mój profil na Linkedin