Zalety i wady pracy zdalnej

Pracownicy o niej marzyli, a pracodawcy nie wyobrażali jej sobie, gdyż nie dawała możliwość kontroli, jednak pandemia sprzed czterech lat wymusiła zupełnie inny model pracy – pracy zdalnej. Praca bez kontaktu z ludźmi stała się nieodłącznym elementem rynku pracy. Mimo że, w obawie o własne zdrowie nie musimy już unikać kontaktów, wiele firm postanowiło na stałe przejść na tryb pracy zdalnej, dostrzegając zalety pracy zdalnej. Również pracownicy wskazują plusy pracy zdalnej. Czy faktycznie praca na komputerze w domu jest tak komfortowa dla obydwu stron? Dziś przedstawimy zalety i wady pracy zdalnej. Jak każde rozwiązanie, również praca zdalna ma swoje plusy i minusy. Jeśli interesuje Cię praca zdalna, czy warto ją podjąć, zapoznaj się z tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są plusy pracy zdalnej?
 • jakie są minusy pracy zdalnej?
 • jakie są oferty pracy zdalnej?
 • praca na komputerze w domu – jak się zorganizować?
 • praca zdalna – czy warto decydować się na taki model pracy?

Plusy i minusy pracy zdalnej

Kiedy okazało się, że praca zdalna to jedyna możliwość jej wykonywania, wielu pracowników ucieszyło się z tego rozwiązania. Co konkretnie cenią pracownicy i pracodawcy w pracy zdalnej? Czy dostrzegają także wady pracy zdalnej? Przyjrzymy się bliżej temu zjawisku. 

Zalety pracy zdalnej

Bez wątpienia praca zdalna stała się preferowaną formą pracy wśród pracowników. Wpływa na to wiele czynników, które przedstawiamy poniżej:

 • oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy: niezależnie od tego, czy siedziba firmy mieści się w miejscowości, w której mieszka pracownik, czy poza nią, dojazd do pracy wiąże się zawsze z poświęceniem czasu i pieniędzy. W miastach trzeba liczyć się z korkami. Możliwość pracy zdalnej doceniają szczególnie kobiety, gdyż to  na nich zazwyczaj spoczywa obowiązek podwożenia dzieci do placówek. Często wydatkiem generującym koszty pracy, na który wskazują pracownicy, są firmowe lunche.
 • poczucie wolności, niezależności i elastyczność: praca zdalna daje możliwość jej wykonywania z każdego miejsca na Ziemi. Pracownik może swobodnie planować godziny pracy i przerwy bez konieczności trzymania się sztywnych ram czasowych. Dla pracodawcy liczy się efekt wykonanej pracy a nie miejsce jej wykonywania.
 • skupienie: jednym z największych wyzwań pracy w biurze jest dzielenie wspólnej przestrzeni, w której pracują inni pracownicy – odbierają telefony, rozmawiają, wykonują różne obowiązki. Pracownicy zgodnie przyznają, że dzięki pracy zdalnej mają większą szansę na skupienie na zadaniach oraz do minimum mogą ograniczyć wpływ “rozpraszaczy”. Nie bez znaczenie jest również to, że w domu można samodzielnie przygotować swoje miejsce pracy według upodobań i potrzeb.
 • dostęp do ofert pracy:  dzięki pracy zdalnej mieszkańcy małych miejscowości i wsi mają dostęp do większej ilości ofert pracy. Praca zdalna otwiera także możliwość zatrudnienia w zagranicznych firmach, bez wychodzenia z domu. Coraz więcej firm przedstawia oferty pracy zdalnej w domu.
 • czas dla rodziny: praca zdalna to rozwiązanie szczególnie komfortowe dla rodzin z dziećmi. Zwykle największym wyzwaniem rodziny jest pogodzenie interesów rodziców, którzy najczęściej rozpoczynają pracę dużo wcześniej niż zaczynają się lekcje ich dzieci. Praca zdalna to także możliwość odebrania dzieci ze szkoły bez konieczności pozostawiania ich na świetlicy. 

Wady pracy zdalnej

Mimo ewidentnych zalet, musimy przedstawić również minusy pracy zdalnej. Oto kilka potencjalnych wyzwań, z którymi musisz się liczyć, decydując się na taką formę pracy:

 • ograniczone kontakty społeczne: choć przebywanie w gronie pracowników bywa wymagające, to zupełna alienacja też może być przyczyną dyskomfortu. Praca bez kontaktu z ludźmi może doskwierać szczególnie osobom o ekstrawertycznej osobowości. Wyjściem z takiej sytuacji jest praca hybrydowa. Wtedy część pracy wykonujemy w domu, a część z biura.
 • organizacja i samodyscyplina: jest wiele osób, które nie zdecydowałyby się na pracę zdalną właśnie z uwagi na brak umiejętności planowania dnia. Jeśli masz problemy z samodyscypliną, dobrze zastanów się zanim zdecydujesz się na pracę zdalną. Może okazać się, że mimo, iż jesteś dobrym specjalistą, nie wykorzystasz swoich umiejętności w pełni.
 • konieczność zorganizowania biura domowego: nie zawsze do pracy zdalnej wystarczy jedynie laptop. Bywa tak, że do wykonywania pracy zdalnej niezbędne będzie posiadanie dodatkowego wyposażenia, na przykład drukarki, skanera, sprzętu do nagrywania. Dobrze mieć również kawałek przestrzeni, która zostanie zaaranżowana do Twojej pracy. Wykonywanie pracy z łóżka czy przy stole w jadalni może okazać się jeszcze trudniejsze niż w biurze pełnym pracowników. Konieczny jest również bardzo dobry dostęp do sieci internetowej. 
 • pogodzenie życia rodzinnego z pracą: praca z domu może być nie lada wyzwaniem, jeśli masz dzieci, które nie chodzą jeszcze do placówek i większość dnia spędzają w domu. Może kusić Cię również chęć posprzątania mieszkania, zrobienia obiadu czy załatwienia jakiejś drobnej sprawy na mieście.

Plusy i minusy pracy zdalnej – podsumowanie

Plusy i minusy pracy zdalne pokazują, że nie ma rozwiązań idealnych dla wszystkich. Praca zdalna jak i stacjonarna ma swoje zalety i wady. Najważniejsze, aby przy podejmowaniu decyzji o formie pracy wziąć pod uwagę swoje osobiste predyspozycje. Nie każdy jest stworzony do pracy na odległość. Wprawdzie liczne ofert pracy zdalnej sugerują, że jest to raczej postępujący trend, jednak w dalszym ciągu wiele firm albo nie przewiduje takiej możliwości albo daje możliwość wyboru.

Jeśli przeanalizowałeś plusy i minusy pracy zdalnej i decydujesz się na nią, zadbaj już na samym początku o:

 • odpowiednie miejsce pracy: wygodny fotel, biurko i oświetlenie,
 • zaplanuj harmonogram dnia i trzymaj się wyznaczonych celów,
 • nie zapominaj o odpoczynku – zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, szczególnie gdy wykonujesz ją w domu, jest szczególnie wymagające. Rób regularne przerwy.

Rodzaje pracy zdalnej

Marzysz o tym, by wykonywać swoją pracę w domowym biurze? Zastanawiasz, jakie branże zapewniają oferty pracy zdalnej w domu? Rodzaje pracy zdalnej, które pojawiają się najczęściej to:  projektowanie graficzne, redagowanie tekstów, programowanie, tłumaczenia czy marketing internetowy. Wszystkie te prace możesz wykonywać jako freelancer, często pracując dla wielu klientów jednocześnie. Powszechną formą edukacji stały się platformy e-learningowe. Jeśli jesteś w posiadaniu wiedzy, którą chcesz sprzedać, nie wychodząc z domu, możesz korzystać z różnych narzędzi online. A może jesteś doradcą w jakiejś dziedzinie? Jako konsultant możesz świadczyć swoje usługi zdalnie. 

Kaja Stefaniak
Mój profil na Instagramie Mój profil na Linkedin