Czy zdjęcie w CV jest wymagane? Zobacz jak to działa w branży IT.

Dynamicznie zmieniający się świat zawodowy, w którym pierwsze wrażenie może zadecydować o przyszłej karierze, kieruje naszą dzisiejsząuwagę na znaczenie zdjęcia do CV. Odpowiednio dobrane zdjęcie do CV wydaje się mieć coraz większe znaczenie. W czasach powszechnego dostępu do internetu i mediów społecznościowych, pracodawcy często sięgają po dodatkowe źródła informacji, aby lepiej poznać kandydata, dlatego właśnie warto zrozumieć, jaką rolę pełni odpowiednio zrobione zdjęcie w dokumentach aplikacyjnych. W dzisiejszym artykule przedstawimy, jak powinno wyglądać zdjęcie do CV z perspektywy branży IT, gdzie, oprócz kompetencji technicznych, liczy się przedstawienie swojego wizerunku. Podpowiemy również, jakich błędów unikać i jak zrobić dobre wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy.

Woman working retouching photo on laptop at convenient workplace
Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zrobić zdjęcie do CV?
  • jakie zdjęcie do CV jest najlepsze?
  • zdjęcie do CV – jak się ubrać?
  • czy można zrobić zdjęcie do CV telefonem?
  • jaki powinien być rozmiar zdjęcia do CV?
  • jak wstawić zdjęcie do CV?

Profesjonalne zdjęcie do CV

Przed Tobą kompletowanie dokumentów aplikacyjnych? Zastanawiasz się, gdzie i jak zrobić zdjęcie do CV? Zacznijmy od tego, że zdjęcie do CV nie jest wymagane. W procesie rekrutacyjnym liczą się przede wszystkim kompetencje i doświadczenie, a nie wygląd kandydata. Czy można zrobić zdjęcie do CV w domu? Czy profesjonalne będzie zdjęcie do CV telefonem? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że dobre zdjęcie do CV powinno być odpowiednio dobrane do stanowiska, o które się ubiegasz. Co to oznacza? Jeśli aplikujesz na stanowisko w branży IT i swoją pracę będziesz wykonywać w biurze, Twoje zdjęcie do CV powinno wyglądać profesjonalnie. Masz wątpliwości, jak powinno wyglądać zdjęcie do CV? Jeśli nie jesteś pewien, zdecyduj się na coś bardziej formalnego. Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujesz, jest kilka praktycznych rad, które powinieneś wziąć pod uwagę, robiąc zdjęcie do CV:

1. Odpowiednie tło i światło: Wybierz neutralne tło, które nie będzie przyciągało uwagi. Najlepiej w tej roli sprawdzą się gładkie, jasne ściany lub tło w neutralnych kolorach – białym, beżowym czy szarym. Właściwe oświetlenie to równie istotna kwestia. Zrezygnuj ze zbyt mocnego światła, korzystaj z naturalnego, dziennego, a jeśli to niemożliwe, zadbaj, aby sztuczne światło było delikatne. Zdjęcie powinno być proste, bez rozpraszających elementów w tle. Zrezygnuj z zdjęć z wakacji, których tło stanowią kurortowe obiekty. 

2. Profesjonalny ubiór: To, na jaki ubiór się zdecydujesz, zależy od branży, której stanowisko Cię interesuje. Postaw na odpowiednią garderobę, przede wszystkim czystą i schludną. W branży IT najlepiej sprawdzą się następujące rozwiązania:

  • Klasyczna koszula i marynarka/ kostium: klasyczne rozwiązania wciąż są na czasie. Jeśli cenisz sobie prostotę i elegancję, postaw na dopasowaną, ciemną marynarkę i jasną koszulę (zarówno w przypadku mężczyzn i kobiet).
  • Koszulka Polo: Jeśli wiesz, że firma, do której aplikujesz, preferuje mniej formalną garderobę, możesz pozwolić sobie na elegancję w nieco luźniejszym wydaniu. Koszulka Polo – sama bądź w połączeniu z kurtką, czy swetrem zapewni elegancki wygląd i swobodę.

Obydwa warianty to nowoczesne rozwiązania. W takim ubiorze zdjęcie do CV męskie i damskie będzie dobrze wyglądać. Kolorami, które najlepiej wybrać do zdjęcia do CV są: grafitowy, granatowy, szary czy błękitny. Niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujesz i jaka atmosfera panuje w firmie, pamiętaj, żeby unikać nadmiernego dekoltu czy ekstrawaganckich dodatków. Nieodpowiednie będzie nakrycie głowy czy okulary przeciwsłoneczne. Zrezygnuj także z ubrań ze zdecydowanymi wzorami i napisami. Pamiętaj, że  profesjonalne zdjęcie do CV  to także odpowiednia fryzura i makijaż. Także w tej kwestii obowiązują zasady umiaru i prostoty. Profesjonalne zdjęcie do CV nie zwraca uwagi na strój. 

3. Naturalność: Postaraj się wyglądać najbardziej naturalnie. Nie bądź przesadnie poważny ani roześmiany. Instagramowy “dziubek” również odpada. Wystarczy, że naturalnie, lekko się uśmiechniesz. Tylko tak pokażesz swoją prawdziwą osobowość i zdołasz zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

4. Profesjonalna pomoc: Zastanawiasz się, czy można zdjęcie do CV zrobić w domu? Technologie, którymi dysponujemy, pozwalają samodzielnie zrobić zdjęcie do CV telefonem. 

Jeśli wśród Twoich znajomych jest fotograf-amator i nie chcesz wydawać pieniędzy, możesz poprosić o wykonanie zdjęcia do CV. 

Planujesz zrobić zdjęcie samodzielnie? Musisz pamiętać, że trudno jest wykonać zdjęcie do CV – selfie. Dlaczego? Ciężko jest zrobić zdjęcie “z ręki” pod dobrym kątem i takie, które będzie korzystnie pokazywało Twoją twarz. Po prostu ciężko będzie się skupić na swoim wyrazie twarzy i jednocześnie kontrolować aparat. Ponadto przednia kamera w telefonie ma niższą rozdzielczość niż tylna, co może sprawić, że Twoje zdjęcie  będzie rozmazane i kiepskiej jakości.

Jeśli chcesz wykonać zdjęcie do CV – selfie, musisz zaopatrzyć się w dobry aparat i statyw, aby Twoja fotografia nie wyglądała jak selfie wykonane telefonem. Wykonaj kilkanaście prób i porównaj je ze sobą. 

Jeśli masz obawy i nie wiesz, jak zrobić zdjęcie do CV, możesz skorzystać z usług profesjonalisty i zrobić zdjęcie do CV u fotografa. Dobry fotograf zna się na rzeczy, wie, jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze. Według nas, to najlepsze rozwiązanie.

5. Zdjęcie do CV – wymiary: Czy wiesz, jakie powinny być wymiary zdjęcia do CV? Zdjęcie do CV należy wykonać w formacie portretowym, o rozmiarze umożliwiającym wygodne umieszczenie go na dokumentach aplikacyjnych.

Jak wstawić zdjęcie do CV?

Wiesz już, jakie powinno być zdjęcie do CV. Zrobiłeś zdjęcie do CV samodzielnie albo masz profesjonalne zdjęcie od fotografa? Teraz podpowiemy Ci, jak dodać zdjęcie do CV. Miejscem, w którym umieszcza się zazwyczaj zdjęcie w CV jest prawy lub lewy górny róg dokumentu. Najistotniejsze, żeby dobrze komponowało się z treścią dokumentu i stanowiło kompozycyjną całość.

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest skorzystanie z generatorów CV. To najprostszy i najszybszy sposób. Generatory zawierają gotowe, eleganckie i nowoczesne wzory CV. Możesz korzystać zarówno z płatnych i jakich darmowych wersji generatorów. Dzięki nim nie musisz martwić się o formatowanie i tworzenie atrakcyjnego wyglądu swojego CV. Program sam dopasuje Twoje zdjęcie do dokumentu i nie będziesz musiał martwić się, jak wkleić zdjęcie do CV.  Dodanie fotografii jest dziecinnie proste. Wystarczy wybrać opcję “dodaj zdjęcie”, aby wgrać zdjęcie ze swojego dysku. Potem możesz je dowolnie kadrować lub nawet zastosować filtr. Nie zapomnij o zapisaniu zmian.

Hanna Korzeniowska
Mój profil na Instagramie Mój profil na Linkedin