Profesjonalny rekruter – cechy dobrego rekrutera
Dzisiejszy zawód rekrutera to efekt przeobrażeń ekonomicznych, które dokonały się na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Nie jesteśmy, jako […]
Jeśli przed Tobą zmiana pracy, zapewne zastanawiasz się, co będzie Ci potrzebne do złożenia aplikacji na interesujące Cię oferty pracy. Typowymi dokumentami, które mogą być wymagane przy rekrutacji są Curriculum Vitae (życiorys) i list motywacyjny. Nie do końca wiesz, jak napisać list motywacyjny? Dziś podpowiemy Ci, jak powinien wyglądać list motywacyjny i co napisać w liście motywacyjnym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mimo, że list motywacyjny obok CV jest jednym z najważniejszych dokumentów wymaganych podczas rekrutacji, wiele osób nadal nie wie, czym jest list motywacyjny. Czym jest list motywacyjny? W języku angielskim dla określenia tego dokumentu używa się nazwy “cover letter”. To dokument, który jako kandydat do pracy powinieneś wysyłać wraz z CV, aby zwrócić uwagę pracodawcy na swoje kwalifikacje, umiejętności oraz motywację do podjęcia określonego stanowiska. To pewnego rodzaju “reklama” siebie.
Zastanawiasz się, jak napisać CV i list motywacyjny? List motywacyjny bywa mylony z CV. Curriculum Vitae to życiorys zawodowy. W porządku chronologicznym przedstawia przebieg ścieżki zawodowej i edukacyjnej kandydata do pracy. To jasny i czytelny sposób na przedstawienie najważniejszych informacji na temat swojego życia zawodowego. Jak wygląda list motywacyjny? Czym się różni? Dobry list motywacyjny stanowi nawiązanie do CV (w zakresie treści i wyglądu), jednak nie powinien być jego kopią a uzupełnieniem. Jeśli zależy Ci na konkretnym stanowisku pracy, koniecznie napisz list motywacyjny o przyjęcie do pracy.
Oprócz listu motywacyjnego i CV, pracodawca może poprosić Cię również o kserokopie dokumentów potwierdzających ukończenie edukacji, referencje czy certyfikaty zawodowe.
Jak napisać dobrze list motywacyjny? Pisanie listu motywacyjnego może być nie lada wyzwaniem szczególnie w sytuacji, gdy nie masz w tej dziedzinie doświadczenia albo brakuje Ci pewności siebie. Zastanawiasz się, jak zacząć list motywacyjny? Do kogo adresować list motywacyjny? Nie martw się, pomożemy Ci napisać dobry list motywacyjny. Już nigdy nie będziesz mieć wątpliwości, jak napisać list motywacyjny.
List motywacyjny do pracy ma swoją strukturę i niezbędne elementy, które powinieneś uwzględnić. Jak powinien wyglądać list motywacyjny? Jak zacząć list motywacyjny? Napisz list motywacyjny, uwzględniając następujące elementy listu motywacyjnego:
Pamiętaj także o konieczności umieszczenia zgody na przetwarzanie danych (RODO). Nie ma potrzeby zawierania jej w liście motywacyjnym, jeśli umieściłeś ją wcześniej w CV. Ubiegasz się o stanowisko w zagranicznej firmie a ogłoszenie o pracę było napisane w języku angielskim? Napisz list motywacyjny również w języku angielskim.
Już wiesz, jak napisać list motywacyjny do pracy. Teraz podpowiemy Ci, o czym warto pamiętać podczas przygotowywania własnego dokumentu – na co zwracać uwagę, pisząc list motywacyjny do pracy oraz jakich błędów nie popełniać.
List motywacyjny powinien być krótki. Dobrze byłoby, aby nie przekroczył jednej strony A4. Zadbaj o jego dobry wygląd, przede wszystkim o to, aby był czytelny. List motywacyjny to nie popis kunsztu ornamentyki. Wybierz czytelną czcionkę dla całego tekstu, podziel tekst na akapity i wyznacz równe marginesy. Pamiętaj także o tym, aby nie powtarzać treści zamieszczonych w CV.
Nie powielaj utartych formuł na wstępie. Zdecydowana większość listów motywacyjnych zaczyna się od wstępu: w odpowiedzi na ogłoszenie/ w związku z ogłoszeniem. Pamiętaj, że możesz skorzystać z innych interesujących zwrotów – takich, które nie są monotematyczne i nudne. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny klasyczny, a jednocześnie obawiasz się, że Twój list motywacyjny będzie wyglądać jak milion pozostałych, użyj nieszablonowych sformułowań np.: od zawsze fascynowałem się, jestem przekonany, że moje doświadczenie i pasja w dziedzinie…, zawsze marzyłem o pracy w, której promuje się…
Poważnym błędem jest przybieranie również postawy błagalnej. Unikaj wywierania presji, nie oczekuj współczucia. Doświadczony rekruter od razu zorientuje się, że coś w Twoim życiu zawodowym się nie układa i odrzuci Twoje dokumenty aplikacyjne na wstępie. Napisz list motywacyjny, w którym przedstawisz swoją sylwetkę zawodową, udowadniając, że to właśnie Ty jesteś pracownikiem, którego się poszukuje.
Wiesz już, jak się pisze list motywacyjny. W sieci jest sporo gotowych szablonów, z których możesz skorzystać. Użycie kreatora bez problemu pozwoli Ci dostosować wybrany szablon według własnych oczekiwań.