Jak napisać list motywacyjny – wzór i przykłady

Jeśli przed Tobą zmiana pracy, zapewne zastanawiasz się, co będzie Ci potrzebne do złożenia aplikacji na interesujące Cię oferty pracy. Typowymi dokumentami, które mogą być wymagane przy rekrutacji są Curriculum Vitae (życiorys) i list motywacyjny. Nie do końca wiesz, jak napisać list motywacyjny? Dziś podpowiemy Ci, jak powinien wyglądać list motywacyjny i co napisać w liście motywacyjnym.

Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

 • list motywacyjny – co to?
 • list motywacyjny i CV – czym się różnią?
 • list motywacyjny – co zawiera?
 • jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje rekrutera?
 • po co pisać list motywacyjny?

List motywacyjny – definicja

Mimo, że list motywacyjny obok CV jest jednym z najważniejszych dokumentów wymaganych podczas rekrutacji, wiele osób nadal nie wie, czym jest list motywacyjny. Czym jest list motywacyjny? W języku angielskim dla określenia tego dokumentu używa się nazwy “cover letter”. To dokument, który jako kandydat do pracy powinieneś wysyłać wraz z CV, aby zwrócić uwagę pracodawcy na swoje kwalifikacje, umiejętności oraz motywację do podjęcia określonego stanowiska. To pewnego rodzaju “reklama” siebie.

List motywacyjny i CV

Zastanawiasz się, jak napisać CV i list motywacyjny? List motywacyjny bywa mylony z CV. Curriculum Vitae to życiorys zawodowy. W porządku chronologicznym przedstawia przebieg ścieżki zawodowej i edukacyjnej kandydata do pracy. To jasny i czytelny sposób na przedstawienie najważniejszych informacji na temat swojego życia zawodowego. Jak wygląda list motywacyjny? Czym się różni? Dobry list motywacyjny stanowi nawiązanie do CV (w zakresie treści i wyglądu), jednak nie powinien być jego kopią a uzupełnieniem. Jeśli zależy Ci na konkretnym stanowisku pracy, koniecznie napisz list motywacyjny o przyjęcie do pracy.

Oprócz listu motywacyjnego i CV, pracodawca może poprosić Cię również o kserokopie dokumentów potwierdzających ukończenie edukacji, referencje czy certyfikaty zawodowe.

Jak się pisze list motywacyjny?

Jak napisać dobrze list motywacyjny? Pisanie listu motywacyjnego może być nie lada wyzwaniem szczególnie w sytuacji, gdy nie masz w tej dziedzinie doświadczenia albo brakuje Ci pewności siebie. Zastanawiasz się, jak zacząć list motywacyjny? Do kogo adresować list motywacyjny? Nie martw się, pomożemy Ci napisać dobry list motywacyjny. Już nigdy nie będziesz mieć wątpliwości, jak napisać list motywacyjny.

List motywacyjny do pracy ma swoją strukturę i niezbędne elementy, które powinieneś uwzględnić. Jak powinien wyglądać list motywacyjny? Jak zacząć list motywacyjny? Napisz list motywacyjny, uwzględniając następujące elementy listu motywacyjnego:

 • Miejscowość i data: w prawym górnym rogu dokumentu.
 • Nagłówek: dane osobowe i kontaktowe kandydata (zadbaj o to, aby podać profesjonalny adres e-mail. Unikaj prywatnych adresów, w których nie ma Twojego nazwiska. Zawodowy mail powinien mieć następującą formułę: imię.nazwisko@domena.pl).
 • Przywitanie: to miejsce, w którym zwracasz się do osoby odpowiedzialnej za rekrutację – może to być menadżer ds. rekrutacji, kierownik działu HR lub przełożony na stanowisku, o które się ubiegasz. Przywitanie powinno mieć formę zwrotu grzecznościowego np. Szanowny Panie/ Szanowna Pani. Jeśli nie jesteś pewien, kto będzie czytał dokument, napisz po prostu Szanowni Państwo.
 • Wstęp: jeden akapit, w którym, w którym wyrazisz swoje zainteresowanie stanowiskiem i firmą oraz krótko przedstawisz swój cel pisania listu.
 • Treść główna: szczegółowe omówienie umiejętności, doświadczenia zawodowego, osiągnięć oraz edukacji, które są istotne dla danego stanowiska. Jeśli nie posiadasz doświadczenia, przedstaw swoje najważniejsze umiejętności, również kompetencje miękkie, czyli Twoje cechy charakteru. Skoncentruj się na przynajmniej trzech powodach, dla których to właśnie Ciebie potrzebuje pracodawca. Jeśli wysyłasz list motywacyjny w odpowiedzi na kilka ofert, postaraj się, aby rekruter był przekonany, że swój list motywacyjny napisałeś specjalnie dla niego.
 • Podsumowanie: w tym krótkim podsumowaniu jeszcze raz wyraź swój entuzjazm, zainteresowanie stanowiskiem oraz gotowość do rozmowy kwalifikacyjnej.
 • Zwrot grzecznościowy: z wyrazami szacunku, z poważaniem oraz podpis.

Pamiętaj także o konieczności umieszczenia zgody na przetwarzanie danych (RODO). Nie ma potrzeby zawierania jej w liście motywacyjnym, jeśli umieściłeś ją wcześniej w CV. Ubiegasz się o stanowisko w zagranicznej firmie a ogłoszenie o pracę było napisane w języku angielskim? Napisz list motywacyjny również w języku angielskim.

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Już wiesz, jak napisać list motywacyjny do pracy. Teraz podpowiemy Ci, o czym warto pamiętać podczas przygotowywania własnego dokumentu – na co zwracać uwagę, pisząc list motywacyjny do pracy oraz jakich błędów nie popełniać.

List motywacyjny powinien być krótki. Dobrze byłoby, aby nie przekroczył jednej strony A4. Zadbaj o jego dobry wygląd, przede wszystkim o to, aby był czytelny. List motywacyjny to nie popis kunsztu ornamentyki. Wybierz czytelną czcionkę dla całego tekstu, podziel tekst na akapity i wyznacz równe marginesy. Pamiętaj także o tym, aby nie powtarzać treści zamieszczonych w CV.

Nie powielaj utartych formuł na wstępie. Zdecydowana większość listów motywacyjnych zaczyna się od wstępu: w odpowiedzi na ogłoszenie/ w związku z ogłoszeniem. Pamiętaj, że możesz skorzystać z innych interesujących zwrotów – takich, które nie są monotematyczne i nudne. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny klasyczny, a jednocześnie obawiasz się, że Twój list motywacyjny będzie wyglądać jak milion pozostałych, użyj nieszablonowych sformułowań np.: od zawsze fascynowałem się, jestem przekonany, że moje doświadczenie i pasja w dziedzinie…, zawsze marzyłem o pracy w, której promuje się…

Poważnym błędem jest przybieranie również postawy błagalnej. Unikaj wywierania presji, nie oczekuj współczucia. Doświadczony rekruter od razu zorientuje się, że coś w Twoim życiu zawodowym się nie układa i odrzuci Twoje dokumenty aplikacyjne na wstępie. Napisz list motywacyjny, w którym przedstawisz swoją sylwetkę zawodową, udowadniając, że to właśnie Ty jesteś pracownikiem, którego się poszukuje.

Wiesz już, jak się pisze list motywacyjny. W sieci jest sporo gotowych szablonów, z których możesz skorzystać. Użycie kreatora bez problemu pozwoli Ci dostosować wybrany szablon według własnych oczekiwań.

Hanna Korzeniowska
Mój profil na Instagramie Mój profil na Linkedin