Jakie są koszty procesu rekrutacji?
Dzisiejszy zawód rekrutera to efekt przeobrażeń ekonomicznych, które dokonały się na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Nie jesteśmy, jako […]
Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Zastanawiasz się, jakich pytań się spodziewać? Oprócz pytań o doświadczenie zawodowe, spodziewaj się tych o mocne i słabe strony pracownika. Podejmując pracę, wnosimy do pracy nie tylko swoje umiejętności i doświadczenie, ale również swoje mocne i słabe strony. Te cechy mówią o osobowości pracownika i wpływają na skuteczność w wykonywaniu obowiązków oraz relacje z innymi współpracownikami. Świadomość swoich mocnych i słabych stron jest podstawą rozwoju zawodowego każdego pracownika. Jak się okazuje – nie każdy kandydat potrafi przekonująco odpowiedzieć na pytanie o mocne strony pracownika i słabe strony pracownika. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie mogą być mocne i słabe strony pracownika oraz jak o nich rozmawiać z rekruterem. Dowiesz się także, czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przedstawiając dobre i złe cechy pracownika.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mocne cechy pracownika to prawdziwa skarbnica jego potencjału zawodowego. To właśnie one wyróżniają go spośród tłumu, podkreślają jego wartość w firmie, w której pracuje. Czym dokładnie są mocne strony?
Mocne, dobre strony pracownika to te cechy, umiejętności i talenty, w których pracownik charakteryzuje się szczególną sprawnością i skutecznością. Wyróżniamy umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność, empatia czy umiejętność pracy zespołowej, które pomagają w efektywnej współpracy z innymi oraz umiejętności twarde, jak np. specjalistyczna wiedza z zakresu programowania, finansów czy projektowania, które są dowodem na to, że jest się ekspertem w danej dziedzinie.
Ważne jest jednak nie tylko posiadanie tych umiejętności, ale także umiejętne ich wykorzystywanie w praktyce. Pytania rekrutacyjne o Twoje mocne strony mają na celu sprawdzenie, czy jesteś pewny swoich umiejętności. W rozmowie rekrutacyjnej nie chodzi o to, byś powtórzył wiernie to, co zamieściłeś w CV. Rekruter z pewnością będzie oczekiwał, że usłyszy od Ciebie coś nowego. Chodzi o to, abyś przekonał go do siebie, przedstawiając swoje silne strony pracownika.
Jeśli stanowisko, o które się ubiegasz, jest Twoim marzeniem, popracuj nad technikami autoprezentacji, które ułatwią Ci jak najlepsze przedstawienie się . W dobrej autoprezentacji chodzi o to, aby bilans Twoich mocnych i słabych stron wypadł na Twoją korzyść. Jak to osiągnąć? Musisz tak przedstawić swoje zalety, aby rekruter dobrze Cię zapamiętał. Zrezygnuj z podawania pełnej listy umiejętności, które umieściłeś w CV. Skup się na tych, które są istotne z punktu widzenia stanowiska, o które się ubiegasz. Mało tego! Wymień takie, które należą do trzech różnych kategorii – doświadczenia, wiedzy i mocnych stron osobowości. Ważne jest również to, abyś podał przykład sytuacji, w której wykorzystałeś mocną stronę w praktyce. Wybierz taki przykład, który w Twoim odczuciu jest największym sukcesem zawodowym. W tym celu posłuż się narzędziem, jakim jest model STAR:
S (ang. situation) – opisz kontekst, problem, wyzwanie lub sytuację, w której się znalazłeś.
T (ang. task) – wyjaśnij, jakie zadanie musiałeś w związku z tym wykonać, za co byłeś odpowiedzialny.
A (ang. action) – powiedz, co w tym celu zrobiłeś, opisując konkretne kroki, działania i decyzje, które musiałeś podjąć.
R (ang. result) – opisz rezultat swoich działań, przedstaw, jakie konkretnie korzyści dla firmy udało Ci się uzyskać.
Wyobraź sobie, że jako kandydat ubiegający się o pracę w branży IT, zainteresowała Cię oferta, w której treści wymieniono następujące wymagania:
Twoja odpowiedź według modelu STAR mogłaby wyglądać następująco:
Jeśli nie wiesz, jakie są mocne strony pracownika, podajemy przykładową listę poniżej:
Czy wiesz, że rekruter może Cię zapytać również o słabe strony? Rozmowa kwalifikacyjna weryfikuje również to, czy jesteś świadomy swoich wad. Jak może brzmieć pytanie o słabe strony pracownika? Przykłady podajemy poniżej:
Która z Twoich cech najbardziej uniemożliwiała Ci pracę w zespole?
Za co byłeś krytykowany przez współpracowników/ przełożonego?
Opowiedz o sytuacji, w której Twoja słaba utrudniła Ci wykonanie zadania.
Idealny pracownik to taki, który oprócz swoich mocnych stron, potrafi wymienić wady na rozmowie kwalifikacyjnej. Wady pracownika to naturalna rzecz i rekruterzy wiedzą o tym. Unikaj też wskazywania jako wady na rozmowie kwalifikacyjnej pracoholizmu czy perfekcjonizmu. Zastanawiasz się zatem, jakie wady na rozmowie kwalifikacyjnej przedstawiać?
Zwykle cechy postrzegamy jako negatywne lub pozytywne. Na szczęście nie dla każdego zawodu te same cechy będą postrzegane jako wady i zalety pracownika. Przypatrzmy się wybranej cesze, jaką jest dbałości o szczegóły. Programista czy tester oprogramowania powinien precyzyjne wykrywać błędy, natomiast menedżer projektów, zanadto skupiając się na szczegółach, może doprowadzić do opóźnień w realizacjach projektów. Jakie zatem wady na rozmowie kwalifikacyjnej podać, aby sobie nie zaszkodzić? Wymień tę cechę, która nie jest znacząca dla wykonywanie Twojej przyszłej pracy. Zastanawiasz się, jakie mogą być złe cechy pracownika? Przedstawiamy je poniżej.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś powiedział, że mimo wad w pewnych obszarach, starasz się pracować nad sobą. Udowodnisz w ten sposób, że posiadasz cechę wytrwałości, która jest ceniona w zasadzie w każdej branży.
Prezentujesz swoje mocne strony? Rozmowa kwalifikacyjna może zweryfikować prawdziwość tego, co mówisz, dlatego jak ognia unikaj kłamstwa. Doświadczony rekruter od razu zorientuje się, że coś tu nie gra. Bądź przygotowany na to, że zostaniesz zapytany również o wady na rozmowie kwalifikacyjnej. Bardzo ważna jest samoocena pracownika. Mocne strony, ale również i słabe powinny znaleźć się w Twojej prezentacji. Nie wymieniaj zbyt wiele mocnych stron, gdyż istnieje ryzyko, że zostaniesz uznany za osobowość narcystyczną. Źle widziane jest również emocjonalne opowiadanie o swoich słabych stronach. Pamiętaj, abyś w mówieniu o sobie zachował umiar, który jest kluczem do sukcesu.