Kontrakt B2B czy umowa o pracę – co wybrać?

Stojąc przed podjęciem nowej pracy, wielu kandydatów ma dylemat: co bardziej się opłaca – B2B czy umowa o pracę? Oba modele zatrudnienia mają swoje zalety i wady, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój kariery i jakość życia. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co to jest UOP oraz czym jest działalność B2B. Przyjrzymy się także bliżej różnicom między umową o pracę a kontraktem B2B, analizując, jakie korzyści i wyzwania wiążą się z każdą z tych form zatrudnienia w branży IT. Zostań z nami, a my pomożemy Ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą swojej kariery zawodowej.

Black Pen Placed on White Paper
Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest UoP?
 • jak działa B2B?
 • B2B a umowa o pracę – różnice?
 • B2B a UoP – wady i zalety?
 • czy możliwe jest przejście na B2b u tego samego pracodawcy?
 • czy przejście na B2B się opłaca?

B2B vs UoP 

Jeśli te skróty – B2B i UoP są Ci obce, koniecznie zapoznaj się treścią tej części artykułu. Zanim przedstawimy porównanie obu modeli zatrudnienia, krótko opiszemy, na czym polega każdy z nich oraz podpowiemy, co powinieneś wiedzieć, decydując się na którykolwiek z nich.

Umowa o pracę (UoP) – na czym polega?

UoP czyli umowa o pracę to wciąż popularna forma zatrudnienia, regulowana przez kodeks pracy. To formalne porozumienie między pracodawcą a pracownikiem, które precyzuje obowiązki i prawa obu stron. Najważniejszym elementem umowy o pracę jest jej stabilność oraz ochrona praw pracownika. Umowa precyzuje, jakie obowiązki będzie wykonywać pracownik oraz określa jego stanowisko oraz wysokość wynagrodzenia, sposób i termin jego wypłaty. Pracownik ma również prawo do dodatkowych świadczeń, takich jak premie, dodatki za nadgodziny, a także do płatnego urlopu. Dokument ten określa wymiar czasu pracy- standardowo jest to 40 godzin tygodniowo. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę są objęci ochroną wynikającą z przepisów prawa pracy. Mają prawo do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego czy wychowawczego a także do ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem. 

Praca B2B – co to?

Często słyszysz B2B i nie wiesz, co to znaczy? Model B2B, czyli „Business to Business”, odnosi się do wszelkich transakcji handlowych i relacji biznesowych pomiędzy dwoma firmami. Polega on na tym, że specjalista świadczy usługi jako niezależny kontrahent, prowadząc własną działalność gospodarczą. W branży IT model ten jest szczególnie popularny i kluczowy dla rozwoju technologii oraz innowacji.

Osoby współpracujące na podstawie umowy B2B są związane umową opartą na samozatrudnieniu. Rozliczają się za pomocą faktury. Umowę B2B regulują przepisy kodeksu cywilnego i w przeciwieństwie do zatrudnienia w oparciu UoP, wobec pracujących w modelu B2B nie ma zastosowania kodeks pracy. Co to oznacza? Pracownik nie może korzystać z przywilejów przysługujących osobom zatrudnionym na UoP. Choć pracownik B2B może liczyć na wyższą kwotę „na rękę”, to jednak na nim spoczywa obowiązek samodzielnego opłacania składek i podatków w terminie.

Forma zatrudnienie B2B w branży IT

Jak działa  B2B w branży IT? W modelu B2B w branży IT firma sprzedaje swoje produkty lub usługi innym firmom. Może to być dostarczanie oprogramowania innym przedsiębiorstwom czy oferowanie usług chmurowych. Relacje w B2B są zazwyczaj długoterminowe i oparte na zaufaniu. Nawiązanie i utrzymanie solidnych relacji biznesowych wymaga regularnej komunikacji, elastyczności oraz transparentności. W B2B istotne jest rozpoznanie i zrozumienie specyficznych potrzeb i wyzwań, z jakimi mierzą się inne firmy. W modelu B2B ważna jest dogłębna analiza potrzeb i dostosowywanie ofert do indywidualnych wymagań klienta.

Umowa o pracę a umowa B2B – wady i zalety

Zalety umowy o pracę:

 • Stabilność zatrudnienia: pracownik jest chroniony przez przepisy prawa pracy.
 • Świadczenia socjalne: pracownicy mają prawo do świadczeń takich jak płatne urlopy, zwolnienia chorobowe czy ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.
 • Zasiłki chorobowe i macierzyńskie: UoP gwarantuje wypłatę zasiłków chorobowych i macierzyńskich, co jest istotne dla osób planujących rodzinę lub w przypadku długotrwałej choroby.
 • Regularność wypłat: wynagrodzenie na UoP jest wypłacane regularnie co miesiąc, co pozwala na zaplanowanie budżetu domowego i większą przewidywalność.

Wady umowy o pracę w branży IT

 • Niższe wynagrodzenie netto: ze względu na wysokie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatki, wynagrodzenie netto na UoP jest często niższe niż na kontraktach B2B przy tej samej kwocie brutto.
 • Mniejsza elastyczność: UoP może oferować mniejszą elastyczność w porównaniu do kontraktów B2B. W praktyce będzie to oznaczać, że Twoje godziny pracy będą z góry ustalone i niekoniecznie będziesz miał możliwość pracy zdalnej.
 • Mniejsza swoboda w wybieraniu projektów: pracownicy na UoP zazwyczaj mają mniej możliwości wybierania projektów, nad którymi chcą pracować. Są przypisani do zadań przez pracodawcę. To może ograniczać ich rozwój i wpływać na satysfakcję zawodową.

Jeśli cenisz sobie stabilność i przewidywalność, to umowa o pracę jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Musisz jednak pamiętać, że jeśli jednocześnie zależy Ci na niezależności i elastyczności, to będzie Ci ciężko je osiągnąć w tym modelu zatrudnienia. 

Czy B2B się opłaca?

Zalety modelu B2B:

 • Wyższe wynagrodzenie netto: jedną z głównych zalet pracy na B2B jest możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia netto. Dzięki różnym opcjom optymalizacji podatkowej oraz odliczeniu kosztów prowadzenia działalności, istnieje możliwość zatrzymania większej części zarobionych pieniędzy.
 • Elastyczność i niezależność: model B2B oferuje większą elastyczność w wyborze projektów, godzin i miejsca pracy. 
 • Różnorodność projektów: pracując na B2B, specjaliści często mają możliwość angażowania się w różnorodne projekty dla różnych klientów.

Wady modelu zatrudnienia B2B

 • Brak stabilności zatrudnienia: pamiętaj, że praca na kontrakcie B2B nie oferuje tej samej stabilności co UoP. Możesz mieć okresy bez projektów, co oznacza brak stałego dochodu.
 • Brak świadczeń socjalnych: to chyba największe wyzwanie- musisz samodzielnie zabezpieczyć się na wypadek choroby lub innych niespodziewanych sytuacji.
 • Samodzielne zarządzanie finansami: praca na B2B wiąże się z koniecznością samodzielnego prowadzenia księgowości, opłacania podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne. 
 • Brak ochrony prawnej: w modelu B2B nie obowiązuje kodeks pracy w takim samym stopniu jak pracownicy na UoP. W przypadku konfliktów z klientem, świadczący usługi mają mniejsze możliwości dochodzenia swoich praw.
 • Niestabilność finansowa: w modelu B2B istnieje większa niestabilność finansowa. Kontraktorzy muszą się liczyć ze zmiennymi dochodami, co wymaga dobrej organizacji finansów i planowania z wyprzedzeniem.

Jesteś w trakcie rekrutacji i musisz podjąć decyzję, jaki model zatrudnienia wybrać? Przedstawiliśmy zalety i wady obydwu modeli. Ostateczna decyzja o wyborze między UoP a B2B zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, priorytetów czy stylu życia. Jeśli cenisz sobie stabilność, pełne świadczenia socjalne i przewidywalność, UoP będzie lepszym wyborem. Jest to szczególnie ważne dla osób z rodzinami, które potrzebują pewności stałego dochodu i zabezpieczenia na wypadek choroby lub innych niespodziewanych sytuacji.

Z kolei jeśli jesteś specjalistą, który szuka większych zarobków, elastyczności (np. chcesz sobie pozwolić na dłuższe urlopy i niezależność) oraz możliwości pracy przy realizacji różnorodnych projektów, model B2B może okazać się dla Ciebie atrakcyjniejszy. Praca na kontrakcie B2B wymaga jednak większej samodyscypliny oraz gotowości do zarządzania własnym biznesem, co może być nie lada wyzwaniem.

Mimo rosnącej popularności modelu B2B, umowa o pracę wciąż ma swoje ważne miejsce w branży IT, zwłaszcza w korporacjach i stabilnych firmach technologicznych. Ostatecznie kluczem do wyboru odpowiedniego modelu zatrudnienia jest dokładne rozważenie swoich potrzeb, celów zawodowych i gotowości do akceptacji związanych z nimi wyzwań. Branża IT, ze swoją dynamiką i różnorodnością, oferuje możliwość dopasowania formy zatrudnienia do indywidualnych preferencji, co jest jej ogromnym atutem.

Przejście z umowy o pracę na B2B

Coraz więcej osób rozważa zmianę formy zatrudnienia. Umowa B2B może być atrakcyjną alternatywą dla umowy o pracę, ale nie zawsze. Najczęstszym powodem przejścia na B2B są finanse. Ze względu na to, że pracodawca nie opłaca samozatrudnionemu składek na ZUS, osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą otrzymuje wyższą kwotę netto. Przed podjęciem decyzji o przejściu na B2B u tego samego pracodawcy, warto skorzystać z kalkulatorów wynagrodzenia. W taki sposób porównasz swoje wynagrodzenie w obu przypadkach.

Od jakiej kwoty opłaca się B2B?

Kiedy opłaca się na B2B? Zmiana formy zatrudnienia z UoP na B2B będzie najkorzystniejsza dla tych, którzy na UoP otrzymują wysoką pensję brutto. Aktualnie, przejście z UoP na B2B może okazać się bardziej opłacalne, gdy miesięczne wynagrodzenie brutto przekracza pewną kwotę, która zazwyczaj zaczyna się od około 12 000 – 15 000 PLN brutto.

Hanna Korzeniowska
Mój profil na Instagramie Mój profil na Linkedin