Trudna rekrutacja Full-stack Developera

W kolejnym case study opowiemy Wam o rekrutacji Full-Stack Developera dla naszego klienta, firmy produktowej z Krakowa. Firma ta obecnie szybko się rozwija, dlatego potrzebuje wsparcia rekrutera IT. 

W agencji rekrutacyjnej LET’S Hire zawsze staramy się być Twoim wsparciem w prowadzeniu biznesu. Oprócz rekrutacji IT oferujemy Ci naszą wiedzę i doświadczenie, które pozwolą prowadzić efektywne procesy rekrutacyjne. 

Spis treści

Wyzwanie: znalezienie odpowiedniego kandydata na stanowisko Full-stack Developer

Początek rekrutacji IT dla firmy produktowej z Krakowa

Kilka miesięcy temu nasz klient, z którym współpracujemy od dawna i dla którego zrealizowaliśmy już kilkanaście rekrutacji, zwrócił się do nas z prośbą o znalezienie kandydata na stanowisko Full-stack Developera. Na początku standardowo zapoznaliśmy się z opisem stanowiska. Następnie umówiliśmy się z Hiring Managerem na rozmowę, podczas której dokładnie omówiliśmy wymagania i oczekiwania względem kandydatów. 

Dokładny briefing pozwolił zebrać nam informacje na temat odpowiedniego profilu umiejętności kandydata. Okazało się, że kandydat musi mieć około 5 lat doświadczenia i dobrze znać takie technologie jak PHP i React. Dla firmy ważna była również znajomość języka angielskiego, ponieważ od niedawna w zespole pracują osoby, które nie posługują się językiem polskim. Dodatkowym wymaganiem, ważnym z perspektywy rekrutacji, było oczekiwanie wykonywania pracy z biura przez 2-3 dni w tygodniu. 

Hania Korzeniowska – Rekruterka IT

Szczegółowe poznanie oczekiwań Hiring Managera pozwoliło nam znaleźć odpowiedniego kandydata na stanowisko Full-stack Developer. Pomocna również okazała się dobra znajomość rynku firm IT w Krakowie, dzięki niej już na początku określiliśmy firmy, w których warto szukać kandydatów.

Rozmowa z Hiring Managerem poszukującym specjalisty IT jak zawsze była bardzo pomocna i pozwoliła określić szczegółowe wymagania jakie ma firma na to stanowisko.

Na koniec zapytaliśmy o widełki wynagrodzenia, jakie firma jest w stanie zaproponować kandydatowi. Naszym zdaniem, oferowane wynagrodzenie było zbyt niskie, przy tak wysokich wymaganiach względem kandydatów. Przy określaniu widełek zawsze bazujemy na naszej wiedzy na temat rynku, a także na dostępnych raportach na temat obecnego poziomu wynagrodzeń w branży IT. Rekruter jeszcze podczas spotkania poinformował Hiring Managera, że widełki nie są rynkowe. 

Nasza strategia poszukiwania kandydata na stanowisko Full-stack Developer

Finalnie nie udało nam się wynegocjować większego budżetu na to stanowisko, ale zaproponowaliśmy strategię, która pozwoliła zrealizować tę rekrutację. Przede wszystkim poprosiliśmy, by Hiring Manager określił minimalne wymagania wobec kandydatów, które będzie w stanie zaakceptować. 

Następnie, dzięki dobrej znajomości krakowskiego rynku IT, wytypowaliśmy firmy, które rozwijają produkty w oparciu o technologię PHP. Pozwoliło nam to znaleźć kandydatów, którzy na pewno znają wspomniany przez Hiring Managera język programowania PHP. 

Znaleźliśmy również dedykowane grupy na facebooku, na których umieściliśmy ogłoszenie o tym, że szukamy kandydata na stanowisko Full-stack Developer. Opisaliśmy szczegółowe wymagania i umieściliśmy informacje o oferowanym wynagrodzeniu oraz lokalizacji firmy. Takie działanie umożliwia dotarcie do kandydatów, którzy aktywnie szukają pracy na tego typu grupach. 

Tyle kandydatów potrzebowaliśmy, by zapełnić stanowisko
Tyle rozmów przeprowadziliśmy z kandydatami
Tyle tygodni zajął proces rekrutacyjny

Podsumowanie naszej pracy

Finalnie potrzebowaliśmy 2 tygodni i 1 kandydata, by zapełnić zlecone nam stanowisko IT. Najbardziej pomocne okazało się początkowe określenie firm, które tworzą oprogramowanie, bazując na wskazanych technologiach i skontaktowanie się z wytypowanymi kandydatami. Na nasz sukces w tej rekrutacji IT miał wpływ również dobrze zrobiony przez rekrutera IT briefing.