Benefity dla pracowników, które zmienią Twoje miejsce pracy

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że szczęśliwy pracownik to efektywny pracownik. Jak sprawić, by miejsce pracy nie było kojarzone jedynie z przykrym obowiązkiem? Jednym z najskuteczniejszych narzędzi wpływających na motywację pracownika są benefity pracownicze. Z perspektywy pracodawcy inwestowanie w benefity dla pracowników to strategia, która przynosi wielowymiarowe korzyści. W dzisiejszym, konkurencyjnym świecie biznesu, przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów jest kluczowe, a odpowiednie benefity mogą być decydującym czynnikiem. Dla pracownika to gwarancja dobrego samopoczucia w miejscu pracy a także możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Jeśli jesteś pracodawcą, znajdziesz tutaj pomysły, które wzmocnią Twoją firmę i zadowolą Twój zespół, zwiększą lojalność i zaangażowanie pracowników, ale także zbudują pozytywny wizerunek firmy na rynku pracy.

From above side view of faceless ethnic female manager text messaging on cellphone near netbook on street table
Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to są benefity dla pracowników?
  • jaka jest historia benefitów dla pracowników?
  • kiedy benefity mają sens?
  • czym kierować się w doborze benefitów w branży IT?
  • jakie są najpopularniejsze benefity pozapłacowe?
  • jakie są nowoczesne benefity w pracy?

Benefity pracownicze – co to?

Benefity pracownicze, zwane inaczej świadczeniami pozapłacowymi, to różnorodne korzyści, które pracodawca oferuje swoim pracownikom poza standardowym wynagrodzeniem. Ich celem jest zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy, poprawa jakości życia pracowników oraz motywowanie i zatrzymywanie utalentowanych osób w firmie. Benefity mogą przyjmować różne formy – od klasycznych ubezpieczeń zdrowotnych po bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak subskrypcje na aplikacje medytacyjne.

Historia benefitów w pracy

Pierwsze benefity pracownicze miały na celu zatrzymanie pracowników w firmie oraz zminimalizowanie nieobecności spowodowanej chorobą. Pojawiły się w okresie rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Wtedy to pracodawcy zauważyli zależność pomiędzy zdrowiem i szczęściem pracowników a ich produktywnością. W związku z tym niektóre fabryki zaczęły oferować podstawową opiekę zdrowotną oraz mieszkania dla swoich pracowników. Z biegiem lat benefity objęły również ubezpieczenie emerytalne oraz płatne urlopy. To, co dla nas jest dziś standardem, bez którego nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania, wtedy było luksusem, z którego nie każdy mógł korzystać. Dynamiczny rozwój społeczno – gospodarczy oraz zwiększenie zapotrzebowania na pracowników spowodowały, że firmy zaczęły oferować bardziej atrakcyjne pakiety benefitów. Benefity pracownicze stały się jeszcze bardziej powszechne i zróżnicowane.

A jak jest dziś?

Współczesne benefity pracownicze są spersonalizowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników. W porównaniu z benefitami sprzed kilkudziesięciu lat, przypominają raczej ekskluzywny dodatek do wynagrodzenia. Firmy oferują szeroki wachlarz opcji, od opieki nad dziećmi, poprzez programy rozwoju zawodowego, aż po benefity związane z wellbeingiem psychicznym. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że inwestowanie w dobrostan pracowników przynosi wiele  korzyści.. Historia benefitów dla pracowników firmy pokazuje, jak bardzo zmieniły się potrzeby pracowników i jak firmy na nie reagują, dostosowując swoje oferty do zmieniających się warunków i oczekiwań. Tę zmianę można dostrzec na przestrzeni zaledwie pięciu lat. Największy wpływ na postrzeganie potrzeb pracowników miała pandemia z 2020 roku. Podczas gdy jeszcze przed Covidem praca zdalna była luksusem dla nielicznych, teraz jest jednym z podstawowych rozwiązań.

Kiedy dodatkowe benefity w pracy mają sens?

Benefity pracownicze mogą zdziałać cuda, wpływając na zadowolenie, motywację i lojalność pracowników, ale aby benefity miały sens i przynosiły oczekiwane korzyści zarówno pracownikom jak i pracodawcom, musisz wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Dostosowanie do potrzeb pracowników

Benefity dla pracowników powinny być dopasowane do ich realnych potrzeb i oczekiwań. Regularnie badaj satysfakcję, aby wiedzieć, co jest dla nich najważniejsze. Przykładowo, dla młodych rodziców ważne będzie wsparcie w opiece nad dziećmi, podczas gdy młodzi pracownicy wchodzący na rynek pracy najprawdopodobniej będą bardziej zainteresowani możliwościami rozwoju zawodowego i edukacji.

Różnorodność i elastyczność

Daj możliwość wyboru. Różnorodne pakiety benefitów, które pozwalają pracownikom wybierać spośród różnych opcji, są bardziej atrakcyjne. Elastyczność w wyborze benefitów pozwala na lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb, co zwiększa ich wartość i skuteczność. Dodatkowo są dowodem na to, że pracodawcy naprawdę zależy na dobrostanie pracownika. Pracownicy docenią tę możliwość.

Transparentność 

Pracownicy muszą być świadomi dostępnych benefitów i wiedzieć, jak z nich korzystać. Przejrzysta komunikacja oraz edukacja na temat benefitów są kluczowe. Regularne przypomnienia i łatwy dostęp do informacji pomagają pracownikom w pełni wykorzystać dostępne korzyści. Zadbaj o to, by informacja o dostępności benefitów była widoczna i dotarła do pracownika. 

Zgodność z kulturą i wartościami firmy 

Benefity powinny wspierać kulturę organizacyjną i wartości firmy. Jeśli firma kładzie nacisk na zdrowy styl życia, programy wellness i subskrypcje na aplikacje fitness będą mile widziane. Jeśli priorytetem jest rozwój zawodowy, zaoferuj możliwość uczestnictwa w szkoleniach i kursach.

Najpopularniejsze benefity pozapłacowe dla pracowników

Które z dodatkowych benefitów w pracy cieszą się dziś największą popularnością? Czy możliwość korzystania z samochodu firmowego do celów prywatnych, telefon firmowy i prywatna opieka medyczna potrafią jeszcze przyciągnąć pracownika?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zaczęliśmy bardziej dbać o zdrowie (fizyczne i psychiczne), poczucie bezpieczeństwa i komfort finansowy. Te wszystkie czynniki w największym stopniu ukształtowały najpopularniejsze benefity pracownicze. Wybraliśmy topową siódemkę najpopularniejszych benefitów w pracy:

1. Pakiet medyczny

Ubezpieczenie zdrowotne jest jednym z najważniejszych i najbardziej pożądanych benefitów. Pracownicy cenią sobie dostęp do prywatnej opieki medycznej, która obejmuje wizyty u lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne, zabiegi medyczne i profilaktykę zdrowotną bez długich terminów.

2. Elastyczne godziny pracy i praca zdalna

Elastyczność w miejscu pracy stała się kluczowym oczekiwaniem pracowników. Możliwość dostosowania godzin pracy do osobistych potrzeb oraz opcje pracy zdalnej zwiększają satysfakcję pracowników, którzy cenią sobie zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ten rodzaj benefitu jest szczególnie popularny i ceniony wśród pracowników w branży IT.

3. Programy wspierające zdrowy styl życia

Poza prywatną opieką zdrowotną wciąż niesłabnącym powodzeniem cieszą się np. karnety na siłownię, subskrypcje do aplikacji fitness, czy dostęp do dietetyków i trenerów personalnych.

4. Edukacja i rozwój

W branży IT rozwój to podstawa! Zadbaj o różne formy wsparcia edukacyjnego, takie jak finansowanie kursów, szkoleń, studiów podyplomowych, a także dostęp do platform e-learningowych.

5. Posiłki pracownicze

Każdy pracownik korzysta z przerwy w pracy, aby coś zjeść. Ta forma wsparcia pracownika jest spójna z ze wsparciem zdrowego stylu życia- szczególnie w dynamicznym świecie branży IT, w którym dbałość o zdrowy posiłek może być nie lada wyzwaniem.

6. Dofinansowanie transportu

Benefity związane z transportem, takie jak karty miejskie są bardzo atrakcyjne, szczególnie w dużych miastach. Dofinansowując transport miejski, możesz jednocześnie pośrednio wspierać ekologię i wpłynąć na rozładowanie ruchu w mieście.

7. Dofinansowanie opieki nad dziećmi

Benefity wspierające rodziny, takie jak dofinansowanie żłobków i przedszkoli, dodatkowe urlopy rodzicielskie, a także elastyczne godziny pracy dla rodziców dają  możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem prywatnym. Pozwalają też szybciej i sprawniej wrócić do aktywności zawodowej rodzicom małych dzieci.

Nowoczesne benefity dla pracowników firmy

Tradycyjne benefity są atrakcyjnym dodatkiem do pensji, ale coraz częściej to nowoczesne rozwiązania decydują o wyborze pracodawcy. Oto pięć wyjątkowych propozycji benefitów, które mogą rzucić na kolana potencjalnych i obecnych pracowników branży IT:

1. Dostęp do technologii i gadżetów

Oprócz dostępu do laptopa, możesz zaopatrzyć pracowników w najnowsze urządzenia technologiczne, takie jak smartfony, tablety czy inteligentne zegarki. To nie tylko ułatwia pracę, ale także zwiększa komfort i efektywność.

2. Personalizowane programy rozwoju zawodowego

A co powiesz na spersonalizowaną ścieżkę rozwoju zawodowego swojego ambitnego pracownika? – dostęp do ekskluzywnych kursów online, certyfikacji, mentoringu oraz możliwość udziału w konferencjach branżowych?

3. Wsparcie zdrowia psychicznego

Zdrowie psychiczne pracowników jest nie mniej ważne niż kondycja fizyczna. Pracownicy w branży IT mogą być narażeni na stres związany z wymagającą i odpowiedzialną pracą. Możesz wesprzeć ich zdrowie psychiczne, oferując dostęp do terapeutów online, sesje mindfulness, aplikacje do medytacji i wellness.

4. Strefy relaksu w biurze

Coraz większą popularnością cieszą się Innowacyjne przestrzenie biurowe wyposażone w  strefy relaksu z hamakami, kapsułami do drzemek, strefami gier i medytacji. 

5. Programy motywacyjne

Ciekawą opcją jest również system nagradzania pracownika punktami za osiągnięcia, które następnie mogą być  wymieniane na nagrody, wycieczki czy bilety na wydarzenia kulturalne.

Hanna Korzeniowska
Mój profil na Instagramie Mój profil na Linkedin